Książka o niecodziennej relacji Jana Góry z Janem Pawłem II. Ukazuje się tuż przed kanonizacją Papieża. Błazen żył na dworze i miał przywilej mówienia królowi prawdy bez cenzury i ogródek. Ale są też inne skojarzenia. Błazen to tyle, co wariat. Człowiek, który się kompromituje. To ktoś, którego genialny życiowy plan zakończył się klapą.
Jan Góra pozwalał sobie przy Papieżu na zachowania, o których inni baliby się nawet pomyśleć. Niektórzy określiliby je jako nieodpowiednie. A papież, gdy o. Góra wsadzał jego rękę do wiaderka z silikonem protetycznym po to, aby uzyskać odlew dłoni dla potomnych, stukał się widelcem w czoło i mówił do obecnego kard. Dziwisza: „Stasiu, po co z tym facetem zaczęliśmy się zadawać” i ponownie zapraszał o. Górę i wspomagał jego projekty, plany, wizje...
Ale kto nie będzie widział okładki, dla niego tytuł będzie odnosił się tylko do o. Góry. I słusznie. Dla jednych jest on bowiem świętym. Bo cuda, których dokonał – stworzenie Miasteczka Nadziei w spacyfikowanej przez Niemców wsi Jamna czy gromadzenie co roku 100 tys. młodzieży na polach lednickich – są tylko domeną świętych. I tylko święci, tak jak on, potrafią kochać i płonąć. Dla innych pozostanie hochsztaplerem, który dokonuje sztuczek cyrkowo-diabelskich.
Jan Grzegorczyk, autor trylogii „Przypadki księdza Grosera” zna o. Jana od niepamiętnych czasów. Nie pozwala mu uciekać od niewygodnych pytań. Wręcz oskarżeń. Ale i tak nie do końca ufa swemu rozmówcy. Powołuje w książce licznych świadków życia o. Jana. Ile w ich relacjach wyłania się świętego, a ile błazna?
↧
Święty i błazen
↧